Архів новин
«    листопада 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Важливо
Сьогодні – День народження Європейського союзу

Дата: 01 листопада 2017Переглянуто: 340

Сьогодні – День народження Європейського союзу1 листопада свiтова спільнота вiдзначає День заснування Європейського Союзу (Євросоюз, ЄС, European Union, EU). Його девіз – «Єдність у різноманітті». ЄС утворився на основі підписаного 7-го лютого 1992-го року Маастрихтського договору, який набув чинності 1-го листопада 1993-го року i який заклав основи існування Єдиної Європи в тому вигляді, в якому ми знаємо її сьогодні.


Сучасний Європейський Союз – економічний та політичний союз 28 держав-членів. Станом на 2017 рік до Євросоюзу входять Австрія, Бельгія, Болгарія, Великобританія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Ірландія, Іспанія, Італія, Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція та Естонія. Ці країни мають державний суверенітет та незалежність, кожна з них має свою мову, свої органи управління, як місцеві, так і центральні.


Країни, що входять до ЄС, заснували спільні інституції – Європарламент, Європейський суд, Європейська комісія, а також спеціальна аудиторська спільнота, яка контролює бюджет Європейського Союзу. Цим органам делеговано частину суверенних повноважень країн-учасниць ЄС, завдяки чому стало можливо демократично приймати рішення з конкретних питань, які становлять спільний інтерес, на європейському рівні.


ЄС створив спільну валюту, динамічний спільний ринок, в якому люди, послуги, товари і капітал пересуваються вільно. ЄС намагається зробити так, щоб внаслідок соціального прогресу та справедливої конкуренції якомога більше людей могли скористатися перевагою спільного ринку.


Більшість країн-учасниць входять в Шенгенську зону, що дозволяє їх громадянам практично без обмежень їздити по всій території Євросоюзу.


Держави, що бажають приєднатися до ЄС, мають поділяти і дотримуватись головних принципів Союзу та європейських цінностей – демократія, захист прав людини, принципи вільної торгівлі в умовах ринкової економіки.

 


Iсторiя народження Європейського Союзу


Ідеї щодо створення єдиного союзу європейських держав царювали в свідомості правителів та народів держав європейського континенту протягом довгого часу. Одна з перших публічних пропозицій об'єднати країни на принципах рівності членів і кооперації була зроблена Віктором Гюґо у 1851 р.


Ідею про нову «супердержаву» під назвою Європейський Союз висловив на початку XX століття Ольгерд-Іполит Бочковський, український вчений. Свої думки він найповніше представив в книжці «Національна справа. (Статті про національне питання у зв’язку із сучасною війною)», яка була видана 1920 року у Відні. Український політолог вже тоді закликав реформувати міжнародне право, виробити нові його норми, в результаті чого мав шанс виникнути якщо не всесвітній, то принаймні європейський союз народів.


Європейський Союз починає свою історію від 9 травня 1950 р. Саме тоді міністр закордонних справ Франції Робер Шуман запропонував нову форму політичної організації Європи силами створення спільного ринку вугільної і сталеливарної продукції Франції, Федеративної Республіки Німеччини та інших західноєвропейських країн як засіб зміцнення миру та стабільності на континенті, аби унеможливити саму думку про війну між європейськими націями.

 


Етапи європейської інтеграції:


- 1950-1968 рр. - становлення економічної Європи шести країн;


- 1969-1973 рр. - поглиблення й розширення «Спільного ринку»;


- 1974-1984 рр. - певний застій євробудівництва;


- 1985-1991 рр. - виникнення нових інтеграційних структур та їхня підготовка до створення ЄС;


- після 1992 р. - розбудова ЄС.

 


Основні документи щодо заснування ЄС:


- Паризький договір 18 квітня 1951 р. - створення європейського об'єднання вугілля та сталі, початок реальної економічної та політичної інтеграції Європи;


- Римські договори 25 березня 1957 р. - створення Європейського економічного співтовариства (ЄЄС) та Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом);


- Єдиний Європейський акт 17 лютого 1986 р. - внесення змін і доповнень до Римських угод стосовно спільного ринку; запровадження співпраці країн-членів у сфері зовнішньої політики та інституційної реформи ЄС;


- Маастрихтський договір 11 грудня 1991 р. — створення ЄС, визначення «трьох опор» ЄС: спільна зовнішня політика і політика безпеки; співпраця у сфері правосуддя та внутрішніх справ;


- Амстердамський договір 2 жовтня 1997 р. - вдосконалення функціонування ЄС та Європейських співтовариств, інституційної структури ЄС та спільної політики ЄС;


- Ніццький договір 1 лютого 2003 р. - визначення нових правил для управління розширеним ЄС;


- Лісабонський договір 1 грудня 2009 р. - про реформу Європейського Союзу. Він поставив ЄС на нову договірну основу і зробив його демократичнішим, прозорішим і ефективнішим.

 


Європейський Союз базується на трьох головних компонентах:


- Європейське співтовариство становить правову основу для формування політики спільного ринку, міжнародної торгівлі, сприяння розвитку, монетарної політики, сільського господарства, рибальства, навколишнього середовища, регіонального розвитку, енергетики;


- спільна зовнішня політика та політика безпеки;


- юстиція і внутрішні справи, що включає співпрацю між країнами-членами ЄС в таких галузях, як громадянське та кримінальне право, політика імміграції та надання притулку, прикордонний контроль, боротьба з торгівлею наркотиками, співпраця та обмін інформацією між поліціями.

 


З моменту набуття Україною незалежності у 1991 році Європейський Союз та Україна динамічно розвивають відносини один з одним. Україна є пріоритетним партнером ЄС у рамках European Neighbourhood Policy (Європейської політики сусідства (ЄПС)) та Східного партнерства.


Правові засади відносин ЄС-Україна ґрунтуються на Partnership and Co-operation Agreement (PCA) (Угоді про партнерство та співробітництво між Україною та ЄС (УПС)).


У березні 2007 року почалися перемовини щодо нової Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Вони завершились у грудні 2011. Нова Угода передбачає політичну асоціацію та економічну інтеграцію України з ЄС.


21 березня 2014 року, глави держав та урядів Європейського Союзу і Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк підписали політичну частина угоди про Асоціацію між ЄС і Україною, а 27 червня ц.р. було підписано економічну частину угоди.


16 вересня 2014 р. Верховна Рада України та Європейський Парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.


З 1 листопада 2014 р. вступило в силу тимчасове застосування Угоди про Асоціацію.


Угода про асоціацію за своїм обсягом і тематичним охопленням є найбільшим міжнародно-правовим документом за всю історію України та найбільшим міжнародним договором з третьою країною, коли-небудь укладеним Європейським Союзом.


Вона визначає якісно новий формат відносин між Україною та ЄС на принципах «політичної асоціації та економічної інтеграції» і слугує стратегічним орієнтиром системних соціально-економічних реформ в Україні.


У 2012 році Європейський Союз отримав Нобелівську премію миру «За внесок впродовж більше шести десятиліть у просування миру і примирення, демократії та прав людини у Європі».


З початку 2010-х років, Європейський Союз переживає нелегкi часи – це i боргова криза в деяких країнах Єврозони, зростаюча міграція з близькосхідних країн та питання виходу Великої Британії з ЄС.

 

 
Прес-служба райдержадміністрації

 

 

 

шаблоны для dleскачать фильмы

Похожие новости

» » Сьогодні – День народження Європейського союзу