Архів новин
«    жовтня 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Важливо
Визнання недійсними правочинів (договорів) та спростування майнових дій боржника

Дата: 08 серпня 2018Переглянуто: 61

Визнання недійсними правочинів (договорів) та спростування майнових дій боржникаСтаттею 20 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції, що діє з 19.01.2013 (далі по тексту – Закон) врегульовано умови і порядок визнання недійсними правочинів (договорів) та спростування майнових дій боржника.


Мета правового регулювання. Можливість оскарження та спростування майнових дій боржника перш за все необхідна для забезпечення збереження майна боржника в інтересах конкурсних кредиторів. В цій нормі закладена стримуюча превентивна функція – утримання боржника від шахрайського пе¬реховування або відчуження майна за удаваними та іншими угодами, що ма¬ють на меті ухилення від відповідальності перед кредитором (кредиторами). Для цього законодавець наділяє арбітражного керуючого та конкурсного кредитора правом звертатися до господарського суду із заявою про визнання недійсними правочинів (договорів) та спростування майнових дій боржника.


Предметом правового регулювання є умови і порядок оскарження пра-вочину (договору) та спростування майнових дій боржника.


Відповідно до частини першої статті 20 Закону, можуть бути визнані недійсними або спростовані правочини (договори) або майнові дії боржника, які були вчинені боржником в такий часовий період:

1) після порушення справи про банкрутство;

2) протягом одного року, що передував порушенню справи про банкрутство.


Законодавець визначив наступні підстави визнання недійсними правочинів (договорів) та спростування майнових дій боржника:

- боржник безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов’язання без відповідних майнових дій іншої сторони, відмовився від власних майнових вимог;

- боржник виконав майнові зобов’язання раніше встановленого строку;

- боржник до порушення справи про банкрутство взяв на себе зобов’язання, в результаті чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов’язань перед іншими кредиторами повністю або частково стало неможливим;

- боржник здійснив відчуження або придбав майно за цінами відповідно нижчими або вищими від ринкових, за умови, що в момент прийняття зобов’язання або внаслідок його виконання майна боржника було (стало) недостатньо для задоволення вимог кредиторів;

- боржник оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів боржнику перевищувала вартість майна;

- боржник прийняв на себе заставні зобов’язання для забезпечення виконання грошових вимог.


Частина друга статті 20 Закону передбачає правові наслідки винесення ухвали господарського суду про визнання недійсними правочинів (договорів) або спростування майнових дій боржника з підстав, передбачених частиною першою цієї статті.


Так, у разі визнання недійсними правочинів (договорів) або спростування майнових дій боржника на підставах, передбачених частиною першою цієї статті, кредитор зобов’язаний повернути в ліквідаційну масу майно, яке він отримав від боржника, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент здійснення правочину або вчинення майнової дії.


Кредитор за недійсним правочином (договором) або спростованою майновою дією має право вибору: погашення свого боргу в першу чергу в процедурі банкрутства або виконання зобов’язання боржником у натурі після припинення провадження у справі про банкрутство.

 

 

 

Головне територіальне управління юстиції у Запорізькій області

 

 

 

 

 

шаблоны для dleскачать фильмы

Похожие новости

» » Визнання недійсними правочинів (договорів) та спростування майнових дій боржника